Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Vybíráme dřevo do sauny

Finská olše

Finská olše se vyznačuje světle hnědou barvou. Díky této vlastnosti je toto dřevo nejméně náchylné ke znečištění. Finská olše má nízkou tepelnou vodivost a dobře odolává vlhkosti. V sauně příjemně svěže voní. Z jejího dřeva se vyrábí opěrky a lavice do saun, ale zároveň je možné ho použít i na obložení sauny.

Finská osika

Finská osika je barvou podobná exotickému dřevu ABACHI. Má hodně světle žlutou barvu a bohužel je na ní dříve viditelnější znečištění než na dřevě tmavším. Stejně jako finská olše se vyznačuje nízkou tepelnou vodivostí a používá se na opěrky a lavice i na vnitřní obložení sauny.


Topol

Dřevo topolu je světle šedé a je méně náchylné ke znečištění oproti finské osice nebo dřevu africké vrby ABACHI. Má také nízkou tepelnou vodivost, ale jeho odolnost vůči vodě je nejmenší. Při výběru topolu je nutné počítat s tím, že každá lať nebo palubka bude mít lehce jiný odstín.


ABACHI africká vrba

ABACHI má světle žlutou barvu, která se snadno znečistí. Dřevo africké vrby je měkké a bezsukaté. Pro ABACHI je charakteristická nízká hustota a tepelná vodivost. Vyrábí se z ní především lavice do sauny, opěrky a podlahové rošty. Toto dřevo, přestože všechny jeho vlastnosti nejsou nejideálnější, se vyznačuje poměrně vysokou cenou. Je to dáno tím, že domovem této dřeviny jsou tropické deštné pralesy střední Afriky a Pobřeží Slonoviny, odkud se až k nám dováží. Těžba této dřeviny znamená bohužel i ničení tropického deštného pralesa.


Je termodřevo vhodné do sauny?

Termodřevo nebo thermowood je tepelně upravené dřevo, které se do sauny příliš nehodí. Záleží ale na teplotě, při jaké došlo k „termizaci“ a také na druhu dřeva. Jestliže bylo dřevo upraveno teplotami kolem 100°C, může být do sauny použito. Takováto teplota je v sauně běžná a dřevo je v ní při saunování vystavováno. Ovšem dřevo tepelně upravované teplotou kolem 200°C není do sauny vhodné. Sice má větší odolnost vůči škůdcům, vlhkosti, je velikostně stálé, nicméně po termizaci není již tolik pružné, je křehčí a spíše se zlomí. Zároveň toto dřevo nemá natolik příjemnou vůni, jako dřevo tepelně neupravované.


Jaká je životnost dřeva v sauně?

Aby nám sauna sloužila co nejdéle, nezáleží až tolik na výběru dřeva do sauny, jako na její správné údržbě. Pokud se budete o saunu dobře starat, bude sloužit i několik desítek let. Je zbytečné ošetřovat dřevo chemikáliemi nebo použít dřevo tepelně upravené. Postačí, když sauna bude pravidelně používaná a větraná. V případě, že v sauně bude po delší dobu vlhkost, např. z mokrých ručníků, zvyšuje se tím riziko napadení dřeva plísněmi a v tom nám ani různé ošetření dřeva nepomůže. Dřevo je možné ošetřit přírodním parafínovým olejem, déle tak zachová svoji původní barvu.

KATEGORIE
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!
Platební metody
Akční nabídka

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Provozovatel: Ing. Václav Chládek, Komenského 190, 34101 Horažďovice
A-V , EKO
CenyZboží.cz Naakup.cz NejNákup.cz vyhledávač zboží, eshopů a cen


JavaScript musí být povolen