Druhy saun a jejich specifika

Podívejte se na přehled nejznámějších typů saun, jejich charakteristiku a to, čím se liší v účincích na naše zdraví.

Finská sauna

Finská sauna je po staletí prověřenou klasikou. Snadno se pozná podle dřevěných obkladů a lavic, na vytápění se používají kamna s lávovými kameny.
Má dvě podoby.  První formou je klasická sauna. Pro ni jsou charakteristické teploty v rozmezí 75 až 90°C a vlhkost vzduchu se pohybuje od 20 do 35%. V této sauně se lávové kameny polévají vodou a tím se docílí vyšší vlhkosti vzduchu. Pro mnoho lidí polévání kamenů neodmyslitelně patří k saunování a dodá tu pravou atmosféru.

Druhou podobou finské sauny je suchá sauna. V tomto případě se lávové kameny nepolévají. Tato sauna je o něco náročnější, charakteristické jsou pro ni teploty 95 až 100°C s vlhkostí vzduchu 5 až 10%. Suchou saunu mají v oblibě lidi, kteří mají rádi pocit silného pronikání tepla do těla. Zároveň je tato sauna velkou zátěží pro organismus, hůře se v ní potíte a dýcháte než v klasické sauně, proto není vhodná pro osoby trpící vysokým nebo kolísavým krevním tlakem, srdečními chorobami a astmatem.

Mezi jednotlivými vyhříváními ve finské sauně se ochlazuje a následně odpočívá. Právě tyto prudké změny teplot posilují imunitu. Kromě toho je finská sauna výborná na regeneraci, pročištění těla a fyzický i psychický odpočinek.


Biosauna

Biosauna je jednoduše řečeno spojení finské a parní sauny. Tato sauna je jako sauna finská obkládaná dřevem a vytápí se kamny s parním generátorem. Ta zajišťují teplotu v sauně kolem 60 °C a vlhkost vzduchu v rozsahu 30 – 50%. Biosauna je ideální pro lidi, kterým nedělají dobře vysoké teploty ve finských saunách nebo těm, jež nedělá dobře vysoká vlhkost v saunách parních. Je vhodná pro kardiaky, pomáhá při astmatu a potížích horních cest dýchacích. Zmírňuje také psychické napětí, uvolňuje svaly a osvěžuje.


Infrasauna

Interiér infrasauny je téměř totožný jako u sauny finské a biosauny. Rozdíl spočívá pouze v jiném zdroji tepla. Zatímco sauny výše uvedené jsou vyhřívány pomocí saunových kamen, infrasauna je vyhřívána speciálními infrazářiči umístěných na stěnách. Zářiče produkují infračervené záření, které hloubkově prohřívá tělo saunujícího. Teplota se zde pohybuje mezi 40 a 60°C. Dalším rozdílem je velikost kabiny. V infrasauně se většinou sedí, proto infrasauny nebývají tak velké. Oproti sauně finské návštěva infrasauny ne vždy vyvolá pocení. Neprobíhá ani opakování saunovacího cyklu, ani není třeba ochlazování.

Infrasauny jsou stále oblíbenější. Často je můžeme vidět ve fitness centrech, kde je lidé navštěvují, aby se rozehřáli před cvičením. Hojně je také využívají sportovci, kteří si v nich prohřívají svaly před náročným tréninkem. Slouží k rehabilitaci pohybového ústrojí či k relaxaci po náročném dni. Ulevují od bolesti, tělo prohřejí a uvolní. Po návštěvě infrasauny se budete cítit odpočatě a plni energie.


Parní sauna

Tento typ sauny zaručeně poznáte podle vnitřního obložení stěn. Stěny v parní sauně jsou obloženy dlaždicemi nebo mozaikou. Stejně tak jsou řešeny i lavice. Teplota v parní sauně dosahuje maximálně 60°C a vlhkost vzduchu je téměř stoprocentní. Toto klima v parní sauně zajišťuje parní generátor.

Tuto saunu nejčastěji vyhledávají osoby s dýchacími obtížemi. Dýchání páry uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Pomáhá při léčbě astmatu a zánětu průdušek. Působení páry pročišťuje pokožku a odstraňuje škodlivé látky z těla. Parní sauna je také prospěšná při léčbě revmatu a dalších potížích s pohybovým aparátem.


Kombinované sauny

V sauně kombinované si můžete zároveň užívat tepla finské sauny, ale také blahodárných účinků infračerveného záření. Sauna je vybavena jak kamny, tak i infrazářiči. Záleží na Vás, kterému typu sauny dáte zrovna přednost. Pokud zvolíte kamna s parním generátorem, můžete mít tři sauny v jedné – saunu finskou, biosaunu i infrasaunu.