Vybíráme dřevo do sauny

Dřevo udává vzhled celé sauny. Zde naleznete přehled materiálů používaných při výrobě saun.

Dřevo v sauně musí být odolné vůči vysokým teplotám, musí se dobře udržovat a především být zdravotně nezávadné.

Severský smrk

Severský smrk patří mezi klasický a nejčastěji prodávaný materiál na stavbu sauny. Je světlý a od smrku, nám dobře známého, se liší vyšší hustotou a zarostlejšími suky. Jeho oblíbenost je dána nejen svým vzhledem, ale také jeho nízkou cenou. Sauna vyrobená ze severského smrku má přirozený vzhled a příjemně voní. Dřevo severského smrku se používá především na vnější a vnitřní obložení sauny.

Finská olše

Finská olše se vyznačuje světle hnědou barvou. Má nízkou tepelnou vodivost a dobře odolává vlhkosti. V sauně příjemně svěže voní. Z jejího dřeva se vyrábí opěrky a lavice do saun, ale zároveň je možné ho použít i na obložení sauny.

Finská osika

Finská osika je barvou podobná exotickému dřevu ABACHI. Dřevo je bezsukaté a má hodně světle žlutou barvu a bohužel je na ní dříve viditelnější znečištění než na dřevě tmavším. Stejně jako finská olše se vyznačuje nízkou tepelnou vodivostí, při kontaktu s pokožkou nepálí, a proto se používá na opěrky a lavice, ale i na obložení sauny.

Topol

Dřevo topolu je světle šedé. Má také nízkou tepelnou vodivost, ovšem vůči vlhkosti je topol nejméně odolný. Je vhodný jak na obložení, tak i vybavení sauny. Při výběru topolu je nutné počítat s tím, že každá lať nebo palubka bude mít lehce jiný odstín.

Lípa

Lípa je velmi světlé dřevo smetanové barvy, lesklé, bez suků a má nízkou tepelnou vodivost. Materiál vyniká pevností, ovšem vzhledem k jeho světlé barvě se snáze znečistí. Používá se na obložení sauny.

Hemlock

Hemlock má světlehnědou až růžovou barvu. V jeho struktuře jsou patrné tenké proužky, které zvýrazňují strukturu dřeva. V jeho dřevu nenajdeme suk. Hemlock je charakteristický tím, že nevydává žádnou vůni. Je považován za exkluzivní materiál pro obložení saun.

West red cedr

Toto dřevo má červenohnědou barvu a je bez suků. Obsahuje esenciální oleje, díky nimž má příjemnou vůni, která se během let postupně uvolňuje. West red cedr má nízkou tepelnou vodivost, a proto je vhodný na výrobky, které přichází do styku s kůží – nepálí. Tento materiál je odolný vůči vlhkosti, stabilní a pevný. Stejně jako u topolu, má každý jeho kus jiný barevný odstín. Jedná se o luxusní materiál dovážený z Kanady.

ABACHI africká vrba

ABACHI má světle žlutou barvu, která se snadno znečistí. Dřevo africké vrby je měkké a bezsukaté. Pro ABACHI je charakteristická nízká hustota a tepelná vodivost, takže v sauně při kontaktu s pokožkou nepálí. Vyrábí se z ní především lavice do sauny, opěrky a podlahové rošty. Toto dřevo, přestože všechny jeho vlastnosti nejsou nejideálnější, se vyznačuje poměrně vysokou cenou. Je to dáno tím, že domovem této dřeviny jsou tropické deštné pralesy střední Afriky a Pobřeží Slonoviny, odkud se až k nám dováží. Těžba této dřeviny znamená bohužel i ničení tropického deštného pralesa.

přehled dřev
Je termodřevo vhodné do sauny?

Termodřevo nebo thermowood je tepelně upravené dřevo, které se do sauny příliš nehodí. Záleží ale na teplotě, při jaké došlo k „termizaci“ a také na druhu dřeva. Jestliže bylo dřevo upraveno teplotami kolem 100°C, může být do sauny použito. Takováto teplota je v sauně běžná a dřevo je v ní při saunování vystavováno. Ovšem dřevo tepelně upravované teplotou kolem 200°C není do sauny vhodné. Sice má větší odolnost vůči škůdcům, vlhkosti, je velikostně stálé, nicméně po termizaci není již tolik pružné, je křehčí a spíše se zlomí. Zároveň toto dřevo nemá natolik příjemnou vůni, jako dřevo tepelně neupravované.


Jaká je životnost dřeva v sauně?

Aby nám sauna sloužila co nejdéle, nezáleží až tolik na výběru dřeva do sauny, jako na její správné údržbě. Pokud se budete o saunu dobře starat, bude sloužit i několik desítek let. Je zbytečné ošetřovat dřevo chemikáliemi nebo použít dřevo tepelně upravené. Postačí, když sauna bude pravidelně používaná a větraná. V případě, že v sauně bude po delší dobu vlhkost, např. z mokrých ručníků, zvyšuje se tím riziko napadení dřeva plísněmi a v tom nám ani různé ošetření dřeva nepomůže. Dřevo je možné ošetřit přírodním parafínovým olejem, déle tak zachová svoji původní barvu.