Vybíráme dřevo do sauny

Dřevo udává vzhled celé sauny. Zde naleznete přehled materiálů používaných při výrobě saun.

Dřevo v sauně musí být odolné vůči vysokým teplotám, musí se dobře udržovat a především být zdravotně nezávadné.

Severský smrk

Severský smrk patří mezi klasický a nejčastěji prodávaný materiál na stavbu sauny. Je světlý a od smrku, nám dobře známého, se liší vyšší hustotou a zarostlejšími suky. Jeho oblíbenost je dána nejen svým vzhledem, ale také jeho nízkou cenou. Sauna vyrobená ze severského smrku má přirozený vzhled a příjemně voní. Dřevo severského smrku se používá především na vnější a vnitřní obložení sauny.

Finská olše

Finská olše se vyznačuje světle hnědou barvou. Má nízkou tepelnou vodivost a dobře odolává vlhkosti. V sauně příjemně svěže voní. Z jejího dřeva se vyrábí opěrky a lavice do saun, ale zároveň je možné ho použít i na obložení sauny.

Finská osika

Finská osika je barvou podobná exotickému dřevu ABACHI. Dřevo je bezsukaté a má hodně světle žlutou barvu a bohužel je na ní dříve viditelnější znečištění než na dřevě tmavším. Stejně jako finská olše se vyznačuje nízkou tepelnou vodivostí, při kontaktu s pokožkou nepálí, a proto se používá na opěrky a lavice, ale i na obložení sauny.

Topol

Dřevo topolu je světle šedé. Má také nízkou tepelnou vodivost, ovšem vůči vlhkosti je topol nejméně odolný. Je vhodný jak na obložení, tak i vybavení sauny. Při výběru topolu je nutné počítat s tím, že každá lať nebo palubka bude mít lehce jiný odstín.

Lípa

Lípa je velmi světlé dřevo smetanové barvy, lesklé, bez suků a má nízkou tepelnou vodivost. Materiál vyniká pevností, ovšem vzhledem k jeho světlé barvě se snáze znečistí. Používá se na obložení sauny.

Hemlock

Hemlock má světlehnědou až růžovou barvu. V jeho struktuře jsou patrné tenké proužky, které zvýrazňují strukturu dřeva. V jeho dřevu nenajdeme suk. Hemlock je charakteristický tím, že nevydává žádnou vůni. Je považován za exkluzivní materiál pro obložení saun.

West red cedr

Toto dřevo má červenohnědou barvu a je bez suků. Obsahuje esenciální oleje, díky nimž má příjemnou vůni, která se během let postupně uvolňuje. West red cedr má nízkou tepelnou vodivost, a proto je vhodný na výrobky, které přichází do styku s kůží – nepálí. Tento materiál je odolný vůči vlhkosti, stabilní a pevný. Stejně jako u topolu, má každý jeho kus jiný barevný odstín. Jedná se o luxusní materiál dovážený z Kanady.

ABACHI africká vrba

ABACHI je luxusní exotické dřevo, které je měkké, bezsukaté a má světle žlutou barvu. Pro ABACHI je charakteristická nízká hustota a tepelná vodivost, takže v sauně při kontaktu s pokožkou nepálí. Vyrábí se z ní především lavice do sauny, opěrky a podlahové rošty. Toto dřevo se vyznačuje poměrně vysokou cenou. Je to dáno tím, že domovem této dřeviny jsou tropické deštné pralesy střední Afriky a Pobřeží Slonoviny, odkud se až k nám dováží.přehled dřev
Je termodřevo vhodné do sauny?

Termodřevo nebo thermowood je tepelně upravené dřevo, které se do sauny příliš nehodí. Záleží ale na teplotě, při jaké došlo k „termizaci“ a také na druhu dřeva. Jestliže bylo dřevo upraveno teplotami kolem 100°C, může být do sauny použito. Takováto teplota je v sauně běžná a dřevo je v ní při saunování vystavováno. Ovšem dřevo tepelně upravované teplotou kolem 200°C není do sauny vhodné. Sice má větší odolnost vůči škůdcům, vlhkosti, je velikostně stálé, nicméně po termizaci není již tolik pružné, je křehčí a spíše se zlomí. Zároveň toto dřevo nemá natolik příjemnou vůni, jako dřevo tepelně neupravované.


Jaká je životnost dřeva v sauně?

Aby nám sauna sloužila co nejdéle, nezáleží až tolik na výběru dřeva do sauny, jako na její správné údržbě. Pokud se budete o saunu dobře starat, bude sloužit i několik desítek let. Je zbytečné ošetřovat dřevo chemikáliemi nebo použít dřevo tepelně upravené. Postačí, když sauna bude pravidelně používaná a větraná. V případě, že v sauně bude po delší dobu vlhkost, např. z mokrých ručníků, zvyšuje se tím riziko napadení dřeva plísněmi a v tom nám ani různé ošetření dřeva nepomůže. Dřevo je možné ošetřit přírodním parafínovým olejem, déle tak zachová svoji původní barvu.