Jak se správně saunovat

Pokud budete dodržovat hlavní zásady saunování, zvýšíte tím ozdravný účinek sauny.

Pravidla saunování


Než vejdete do sauny, měli byste se předem řádně osprchovat vlažnou vodou. Do sauny si s sebou vezměte ručník, na který si sedněte. Nastavte teplotu tak, aby byla vyhovovala všem, kdo jsou v sauně. Pro příjemnější pocit ze saunování je vhodné použít saunovací čepici. Pokrývka hlavy brání jejímu přehřívání a zároveň prodlužuje délku pobytu v sauně. Odpočívejte a užívejte si příjemné saunové atmosféry. Tělo si samo řekne, kdy je čas opustit saunu. Rozhodně byste se neměli přemáhat a snažit se vydržet v sauně co nejdéle. Jste-li stoprocentně v pořádku, můžete se po sauně osvěžit studenou sprchou, případně vlažnou vodou. Tím se zbavíte potu a s ním i všech nečistot.

Do sauny bez stresu a s lehkým žaludkem


Jít do sauny, když jsme rozčilení, vůbec není zdravé. Nejprve si dopřejeme relaxaci. Taktéž po velkém zatížení, například sportovním, necháme tělo vychladnout. V žádném případě nechoďte do sauny přímo z tréninku. Orientačním kritériem vstupu do sauny by měl být normální pulz. Do sauny nechoďte nikdy s plným žaludkem. Jídlo zatěžuje krevní oběh. Pokud se těsně před saunou příliš najíte, má váš žaludek práci s trávením a zrychlení krevního oběhu, ke kterému dochází v sauně, není efektivní. Ideálním řešením není ani návštěva sauny nalačno. Najezte se tedy přibližně dvě hodiny před saunou a po ní si dejte lehké jídlo.

Pitný režim

Zvýšené pocení způsobuje rychlý úbytek vody z organismu. V sauně mezi jednotlivými fázemi nikdy nepijte. Pijte až po ní, aby se tělo důkladně pročistilo. Po požití alkoholu na saunu zapomeňte, alkohol v krvi může vést ke kolapsu.

Délka pobytu v sauně

Pamatujte, že třikrát stačí. Pro pozitivní účinek sauny postačí, když její jednotlivé fáze absolvujte dvakrát nebo třikrát. Mezitím odpočívejte, uvolněte se, a hlavně necvičte. Také nezanedbávejte oddechovou půlhodinku po ukončení celého procesu. Začátečníci by v sauně rozhodně neměli zůstávat déle než pět minut, a to ještě v těch méně horkých nižších lavicích, a teprve postupně pobyt prodlužovat a na saunu si zvykat. Každý, komu se v sauně udělá špatně, jdou na něj mdloby, točí se mu hlava nebo mu příliš rychle buší srdce, by měl ze sauny odejít.

Kdy do sauny nechodit


Do sauny nechoďte, když na sobě pozorujete neklamné známky onemocnění, jako například ucpaný nos, bolest v krku nebo kloubech, je sauna to nejhorší, co můžete udělat. Pocením v sauně a střídáním teplot se váš stav výrazně zhorší a nemoc se rychleji rozvine. Nechoďte do sauny, máte-li angínu pectoris, sužuje Vás kornatění tepen, máte vysoký nebo nízký tlak, epilepsii, cukrovku a kožní obtíže (kromě akné). Po odeznění nemoci, sauna zase pomůže vypudit z těla poslední zbytky virů.