Která kamna do sauny?

Nevíte si rady s výběrem topidla? Kamna jsou základem každé sauny, proto se podívejte na jejich stručné, ale zato výstižné představení.
 
Základní rozdělení

Topidla do saun rozdělujeme podle zdroje ohřevu, a to na dřevo a elektrická. Každé má své pro a proti - dřevo zaručí tu pravou atmosféru při saunování a kamna elektrická jsou oblíbená pro svou nenáročnou obsluhu.


Kamna na dřevo

Topidla na dřevo mají své vlastní kouzlo. Vůně dřeva, plápolání a praskání ohně dá vašemu saunování úplně jiný rozměr. Tato romantika je ale co se týče přípravy náročnější. Na každé saunování musíte mít připravené dřevo a než se Vám sauna vytopí na požadovanou teplotu, musíte chodit pravidelně přikládat. Tato kamna jsou tedy vhodnější pro ty, kteří mají doma zásobu dříví, případně na chatu či chalupu, kde je obtížné do sauny zavést elektrický proud.

Pokud se rozhodnete pro vytápění sauny dřevem, nezapomeňte také na odvádění zplodin. Kamna na dřevo se často používají do venkovních saun, kde se ke kamnům napojí komín, který prochází stropem sauny.

A jejich cena? Ve srovnání s elektrickými topidly, je jejich pořizovací cena vyšší.

V našem eshopu nabízíme kamna na dřevo značek Narvi a Harvia. Topidla Narvi se vyznačují kvalitním zpracováním, kamna Harvia jsou „klasikou“ mezi saunovými topidly. Každý typ topidla má svůj nápaditý vzhled, který také rozhoduje při výběru.


Elektrické topidlo

Oproti kamnům na dřevo je obsluha elektrického topidla mnohem méně náročná. Není zapotřebí jejich čištění ani stavění komínu. Pouhým zapnutím topidla se sauna začne okamžitě vytápět. Jestliže máte v plánu saunu využívat častěji, zvolte raději kamna elektrická.

Elektrická kamna nabízíme od výrobců Sawotec, Narvi, Harvia a Finnleo. Výborné zkušenosti máme s kamny značky Sawotec, především s typem Nordex, námi nabízená topidla Harvia představují standartní vybavení sauny, u kamen Narvi si lehce připlatíte za kvalitu a topidla Finnleo jsou cenově dostupná, přesto spolehlivá.


Jak silná elektrická kamna?

Nejdůležitějším kritériem při výběru kamen s elektrickým napájením je jejich výkon. Pokud by v sauně byla kamna s nedostačujícím výkonem, mohlo by se stát, že by saunu nedokázala pořádně vytopit. Obecně se doporučuje výkon 1 kW na 1m3 pro saunu obloženou dřevem. Pokud máte saunu obezděnou, obloženou kamenem či plánujete saunu prosklenou, výkon na 1 m3 navyšte na 1,3 kW. Samozřejmě záleží na okolnostech, na rozvržení sauny či na obložení. Toto zobecnění ovšem neplatí pro venkovní sauny, zde je třeba počítat s vyšším výkonem.

Výkonnost kamen doporučujeme před jejich koupí prodiskutovat s odborníkem.


Regulace teploty jako další výhoda elektrických kamen

Oproti topidlům na dřevo mají kamna na elektrické napájení obrovskou výhodu spočívající v tom, že umí regulovat teplotu. Podle potřeby si můžete teplotu v sauně zvýšit nebo snížit. Podle toho, kde mají kamna regulátor teploty, je rozdělujeme na topidla s interní regulací (ovládání je součástí topidla) a externí regulací (kamna ovládáme pomocí řídící jednotky, která je umístěná zpravidla vně sauny).


Biosauna – kombinace finské a parní sauny

Biosauna je jednoduše řečeno spojení finské a parní sauny. U biosaun se během saunování využívá parní lázeň a aromaterapie. Teplota v této sauně není tak vysoká a relativní vlhkost vzduchu je vyšší, proto je vhodná i pro kardiaky a zároveň slouží k ozdravným procesům horních cest dýchacích. Pokud si přejete právě tento typ sauny, vybírejte topidla s parním vyvíječem.

Topidla s parním generátorem poznáte v eshopu podle toho, že mají označení COMBI. Nabízíme je od firem značky Sawotec, Harvia a Finnleo.

Vybrali jste? Pokud stále váháte nebo se jen potřebujete ujistit, zda je Vámi vybrané topidlo to pravé, neváhejte a obraťte se na nás. Rádi Vám s výběrem vhodného topidla do Vaší sauny pomůžeme.

100_0758